Карта сайта

«Гоголь як пророк слова»: письменник сповідував православну віру

3 фото

1

2

3

27 марта 2009

«Микола Гоголь був людиною неординарною»
 

26 березня  у Трапезному храмі Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври Блаженніший Митрополит Володимир відправив заупокійну літію за визначним письменником Миколою Гоголем, - повідомляє Офіційний сайт Української Православної Церкви (orthodox.org.ua).

Первосвятителеві співслужили: голова Місіонерського відділу при Священному Синоді УПЦ архієпископ Полтавський і Миргородський Филип, ректор Київських Духовних школ Архієпископ Бориспільський Антоній, єпископ Васильківський Пантелеімон.

Перед початком заупокійної відправи Архіпастир звернувся до присутніх із словом, у якому розповів про видатного українського митця: «Микола Гоголь був людиною неординарною і дуже одарованою особистістю. Він був віруючою людиною, народився у віручій родині та сповідував Православну віру. Попросимо у Господа упокоєння його душі, а нам усім «мертвим душам», як називав Гоголь – воскресіння».

Цим богослужінням розпочалося відзначення Українською Православною Церквою 200-ї річниці з дня народження великого українського письменника.

Нагадаємо, що великий мислитель і майстер слова Микола Гоголь народився 1 квітня 1809 року в селі Великі Сорочинці, Полтавської області. З 1818 по 1819 рік навчався в Полтавському училищі, з 1821 по 1828 рік — у Ніжинській гімназії вищих наук. У 1828 році М.Гоголь переїжджає до Петербурга. У 1848 році письменник повертається на Батьківщину. Тяжка хвороба обірвала життя неповторного майстра слова у 1852 році. /orthodox.org.ua/

Повісті, поеми та драматичні твори Миколи Гоголя і понині хвилюють глибоким психологізмом героїв, енергією високих духовних цінностей, ідеалами волі, братерства, морального відродження.

«Гоголь як пророк слова»
 

26 березня Предстоятель Української Православної Церкви взяв участь у роботі міжнародної науково-практичної конференції «Гоголь як пророк слова», присвяченій 200-літтю від дня народження  українського письменника Миколи Васильовича Гоголя. Зустріч відбулася в актовому залі Київського Національного університету  імені Т.Г. Шевченка, - повідомляє Офіційний сайт Української Православної Церкви (orthodox.org.ua).

Зазначимо, що даний захід відбувся з благословення Митрополита Київського і всієї України Володимира та був організований Місіонерським відділом при Священному синоді УПЦ, Всеукраїнським православним педагогічним товариством та Київським Національним університетом  імені Т.Г. Шевченка.

Перед початком роботи конференції Архіпастир оглянув експозицію виставки, присвячену вищезгадуваному ювілею, організаторами якої виступили Місіонерський відділ при Священному синоді УПЦ, Всеукраїнське Православне педагогічне товариство та Педагогічний музей Академії педагогічних наук України.

Для ознайомлення відвідувачам виставки було запропоновано велику кількість як сучасної, так і раритетної літератури, зокрема і прижиттєвої доби Миколи Васильовича Гоголя. Це твори, які належать перу автора, а також багато видань, що стосуються життя та творчості видатного письменника.

Зазначимо, що частину експозиції займають екземпляри Гоголівських творів із колекції Блаженнішого Митрополита Володимира, а також із колекції голови  Всеукраїнського православного педагогічного товариства протоієрея Анатолія Затовського.

Окрім цього, виставка прикрашена фотографіями місць, пов’язаних із життям і діяльністю митця та цитатами науковців, досліджуючих і вивчающих творче надбання вітчизняного письменника. Після цього розпочала роботу міжнародна науково-практична конференція «Гоголь як пророк слова».

Двісті років – невеликий час  в порівнянні із вічністю

Спочатку голова Місіонерського відділу при Священному Синоді УПЦ архієпископ Полтавський і Миргородський Филип оголосив склад президії, до якої окрім Блаженнішого Митрополита Володимира та Високопреосвященного Владики Филипа увійшли: ректор Київської Духовної академії і семінарії архієпископ Бориспільський Антоній, ректор КНУ імені Т.Г. Шевченка Леонід Губерський, академік Академії педагогічних наук України  Ольга Сухомлинська, академік Національної академії наук Україним Петро Толочко, директор Інституту проблем виховання Академії педагогічних наук України Іван Бех, голова Всеукраїнського Православного педагогічного товариства протоієрей Анатолій Затовський, голова місії «Церква і культура», заступник голови Київської міської державної адміністрації Віталій Журавський.

Також від Української Православної Церкви на заході були присутні: намісник Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври архієпископ Вишгородський Павел, керуючий справами УПЦ архієпископ Білоцерківський і Богуславський Митрофан, секретар Предстоятеля УПЦ єпископ Переяслав-Хмельницький Олександр, викладачі та студенти Київських Духовних шкіл.

Далі до зібрання звернувся Предстоятель Української Православної Церкви.

«Вітаю вас із ювілеєм видатного українського письменника Миколи Васильовича Гоголя. Двісті років – невеликий час  в порівнянні із вічністю, але, з іншого боку, це і великий відрізок часу. За цей час Гоголь для одних був безбожником, для інших - видатною людиною. Час є жорстоким, проте справедливим. Хто і що б не говорив, Гоголь був великим і обдарованним, він був простим і складним, зрозумілим і навпаки. Віддаючи належне цій людині, помолимось до Господа, щоб Він послав його душі вічний спокій, а усім нам – розум і воскресіння», - сказав Владика Митрополит.

Після цього присутні почтили помянули видатного українця, проспівавши йому «Вічну пам’ять».

«Гоголь дуже шанував наш університет»
 

Далі до присутніх із вітальним словом звернувся ректор Національного Університету Леонід Губерський, який відзначив тісний зв’язок Миколи Гоголя з університетом: «Микола Васильович Гоголь дуже шанував наш університет і дуже хотів працювати викладачем історії. Проте сталось інакше. І не дивлячись на це, ми дуже шануємо Гоголя, вивчаючи його творчу спадщину, яку осягнути не можливо».

Також перед зібранням виступив Петро Толочко, який зачитав вітальну адресу до учасників конференції від Президента Національної Академії наук України Бориса Патона та відзначив важливий життєвий вибір Миколи Гоголя: «Ми не маємо професора історії Гоголя, проте маємо великого майстра слова та генія української землі».

Оценка статьи:
Рейтинг (2 проголосовало)

вверх